Hramul Mănăstirii Antim în Duminica Tuturor Sfinților – 14.06.2020

În Duminica Tuturor Sfinților, Mănăstirea Antim, din București, și-a sărbătorit hramul istoric.

Cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop Vicar Patriarhal, a fost delegat de către Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României, să oficieze Sfânta Liturghie la Mănăstirea Antim.

Nici restricțiile impuse de guvern și nici canicula nu au putut să-i țină departe de slujbă pe închinătorii Sfintei Mănăstiri, care, au venit într-un număr impresionant.

Prea Sfințitul Varlaam a subliniat faptul că:

În condițiile actuale avem șansa de a arăta că și noi, cei moderni, ne putem ridica la condiția pe care sfinții din vechime au avut-o. Pandemia de CoVid 19 trebuie văzută ca pe o perioadă de penitență, în care, avem ocazia de a medita mai mult asupra faptelor noastre și asupra a ceea ce trebuie să facem mai departe. Având în vedere că lucruile se vor schimba la toate nivelurile trebuie să fim atenți ca nu cumva să cădem în extreme.

De asemenea Prea Sfinția Sa a îndemnat pe toți credincioșii să aibă grijă în tot ceea ce vor face și să respecte cât vor putea normele în vigoare.

La sfârșitul slujbei au fost împărțite, ca binecuvântare, pachete din partea Sfintei Mănăstiri.

Sursa: https://basilica.ro/foto-manastirea-antim-si-a-sarbatorit-hramul-in-duminica-tuturor-sfintilor-2020/